Proste i ekologiczne dekoracje bożonarodzeniowe w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski w wystroju wnętrz to przede wszystkim prostota i naturalność. Nie ma tutaj miejsca na zbędny przepych, przeładowanie, czy bardzo jaskrawą kolorystykę. Skandynawowie lubią naturalne materiały, proste formy, żywą roślinność i stonowaną kolorystykę. Znajduje to odzwierciedlenie również w świątecznych dekoracjach.

Skandynawskie święta Bożego Narodzenia przebiegają w atmosferze ciepła, przytulności i subtelnego blasku świec. Ciepły koc i unoszące się w powietrzu naturalne zapachy choinki i świątecznych potraw, budują poczucie spokoju i odprężenia. Na północy Europy święta są naprawdę magiczne. Za oknem biało, a w domu piękna duża naturalna choinka z naturalnymi ozdobami i zerkające ukradkiem spod niej tajemnicze skrzaty. Dowiedz się, jak stworzyć magiczną atmosferę skandynawskich świąt w swoim domu.

Czas na jesienne dekoracje

Główne cechy stylu skandynawskiego w wystroju wnętrz.

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Wystrój wnętrz zarówno na co dzień, jak i od święta silnie nawiązuje do skandynawskich filozofii życiowych, których założeniem jest przytulność, harmonia i dobre samopoczucie. W Norwegii i Danii jest to hygge, a w Szwecji lagom.

Choć wnętrza w stylu skandynawskim są bardzo proste, można by nawet rzec surowe, to jednak nie są ani trochę chłodne czy hermetyczne. Wręcz przeciwnie, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów takich jak drewno, żywych roślin i subtelnych budujących miłą atmosferę dodatków wnętrza skandynawskie są niezwykle przytulne. W takim otoczeniu bardzo łatwo się zrelaksować.

Dominują stonowane nawiązujące do natury kolory takie jak zielenie, brązy, beże, ale jest miejsce również na szarości i różne odcienie bieli, a także odrobinę klasycznej czerni.

Jak stworzyć świąteczne dekoracje w stylu skandynawskim?

Bożonarodzeniowe dekoracje w stylu skandynawskim są niedrogie, proste do wykonania i ekologiczne.

Ważnymi elementami świątecznego wystroju są:

1. Choinka w stylu skandynawskim.

Piękna żywa choinka to filar świątecznego wystroju domu w krajach skandynawskich. Drzewko powinno być naturalne. Możemy wybrać choinkę ciętą lub w doniczce. Powinna być w miarę gęsta i okazała. To, jaki gatunek drzewka wybierzemy, zależy wyłącznie od naszego gustu i zasobności portfela. Najpopularniejsze i dostępne w przystępnych cenach są świerki. Sprawdzi się zarówno klasyczny świerk kłujący, jak i świerk kłujący srebrny. Zdecydowanie więcej zapłacimy za jodłę. Ten ostatni gatunek jest szczególnie lubiany, ponieważ gałązki są gęste, igły nie kłują i nie opadają tak szybko, jak w przypadku świerków.

W krajach skandynawskich choinka jest bardzo bogato przyozdobiona i ładnie oświetlona. Najlepiej sprawdzą się jednokolorowe większe punkty świetlne. Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy lubią również zapalać na choinkach niewielkie świeczki w kandelabrach. Pamiętajmy jednak, że wymaga to dużej precyzji i ostrożności, ponieważ niedopilnowane świeczki mogą spowodować pożar.

Ozdoby wiszące na gałązkach powinny być jak najbardziej naturalne. Sprawdzą się takie wykonane z papieru, filcu, drewna lub słomy. W Skandynawii takie ozdoby choinkowe często są ręcznie robione i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dosyć często na drzewkach pojawiają się także nowocześniejsze ozdoby w kolorze złotym lub srebrnym.

2. Bożonarodzeniowy stół w stylu skandynawskim.

Wystrój świątecznego stołu również silnie nawiązuje do natury. Obok ceramicznych lub porcelanowych prostych, ale bardzo eleganckich elementów zastawy stołowej znajdziemy na nim również:

– żywe kwiaty,

– dekoracje roślinne wykonane z gałązek świerkowych, jodłowych lub sosnowych, szyszki, gałązki eukaliptusa,

– serwetki,

– szklane świeczniki,

– naturalne świece,

– ozdoby tekstylne wykonane z bawełny czy lnu na przykład gwiazdy.

3. Świąteczne dodatki w stylu skandynawskim.

Dekoracje świąteczne to nie tylko choinka i pięknie nakryty stół. Drobne ozdoby budujące ciepły i przytulny nastrój, warto rozmieścić w całym domu.

Skandynawowie najczęściej wykorzystują:

– świece- najlepiej naturalne. Wstawmy je do pięknych bożonarodzeniowych świeczników lub po prostu do zwykłych szklanek.

– wianki- możemy je ułożyć na stole, położyć na komodzie albo zawiesić na drzwiach czy ścianach. Można wykonać je samodzielnie z gałązek świerkowych lub kupić już gotowe.

– figurki- w krajach skandynawskich w okresie świątecznym w domu pojawiają się także przeróżne figurki. Są to urocze bajkowe krasnale, leśne skrzaty i duszki.

– papierowe dekoracje bożonarodzeniowe są w Skandynawii niezwykle popularne. Pojawiają się one w domach już 1 grudnia. Z papieru wykonuje się zwisające gwiazdy różnych wielkości oraz figurki tajemniczych bajkowych skrzatów. W Szwecji nazywane są one Tomte, a w Norwegii i Danii są to skrzaty domowe.

Świąteczny wystrój mieszkania w stylu skandynawskim wpisuje się w bardzo modny w ostatnich latach trend ekologiczny. Choć ozdoby są proste i nieco rustykalne, to jednak są one rozmieszczone bardzo harmonijnie i wyglądają elegancko i szykownie. Większość z nich można wykonać samodzielnie. Warto więc spędzić kilka przedświątecznych wieczorów z rodziną na ich przygotowaniu. Będzie to bardzo przyjemna forma spędzenia czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

One Comment on “Proste i ekologiczne dekoracje bożonarodzeniowe w stylu skandynawskim.”

Dodaj komentarz