Jak zadbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane, od sof po fotele, krzesła, foteliki i podnóżki, są kluczowym elementem w domu. Nie tylko zdobią, ale także wprowadzają komfort do każdego pomieszczenia. Aby utrzymać je w idealnym stanie, oprócz poznania wszystkich technik czyszczenia sofy i innych tapicerek, warto wiedzieć, jakiej pielęgnacji potrzebują. Tylko w ten sposób można uchronić je przed upływem czasu tak, jak na to zasługują.

Chronić tapicerowane meble przed słońcem

Często nie zdajemy sobie sprawy, że promienie słoneczne wpadające przez nasze okna są szkodliwe. Uwielbiamy jasne mieszkania, ale promienie słoneczne padające na nasze tapicerki potrafią je uszkodzić na dobre.

Słońce odbarwia tkaniny, zwłaszcza wewnętrzne, ponieważ tapicerka mebli zewnętrznych jest często traktowana w celu ochrony przed słońcem. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie wystawiać fotela, kanapy czy innych mebli tapicerowanych na ciągłe działanie słońca. Użyj zasłon, żaluzji lub innych rodzajów ekranów, aby kontrolować światło, jeśli zalewa ono Twój dom.

Zachowanie kształtów

Aby zapobiec zniekształceniu poduszek mebli tapicerowanych, zwłaszcza poduszek kanapowych, najlepiej jest je w miarę możliwości przemieszczać. Możesz od czasu do czasu stosować je naprzemiennie, od prawej do lewej.

Trzymaj tapicerkę z dala od źródeł ciepła

Kaloryfer, kuchenka czy kominek. Staraj się nie umieszczać swoich mebli tapicerowanych zbyt blisko tych źródeł ciepła, jeśli chcesz, aby trwały jak najdłużej. Ciepło nie jest dobrym „przyjacielem” tapicerki materiałowej, a tym bardziej jeśli jest to tapicerka skórzana. Pozosta przestrzeń co najmniej 60 cm, ponieważ ciepło może zmienić naturalny kolor skóry.

Właściwe czyszczenie

Jak podaje portal meblarski: https://designerskie.pl – odpowiednie czyszczenie mebli tapicerowanych jest niezbędne, jeśli chcesz, aby służyły one przez długi czas. Chociaż technika i sposób czyszczenia tapicerki zależy od materiału, ogólnie ważne jest, aby często usuwać kurz (z odkurzaczem lub bez, jeśli jest to tapicerka skórzana), robić głębokie czyszczenie co dwa lub trzy miesiące i usuwać plamy, gdy tylko się pojawią, tak szybko jak to możliwe. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoje sofy i fotele będą zawsze czyste i nieskazitelne, a tym samym zadbane.

Unikaj stosowania produktów chemicznych

To prawda, że zakup konkretnego środka czyszczącego, który gwarantuje, że nasza kanapa pozostanie nieskazitelna prawie bez wysiłku i w krótkim czasie, jest pokusą… Warto jednak zastanowić się dwa razy. Często nie są one tak skuteczne, jak obiecują reklamy, a czasem nawet niszczą tkaniny.

Agresywne detergenty mogą nieodwracalnie uszkodzić tapicerkę kanapy lub innych mebli, ponieważ często zawierają oleje i rozpuszczalniki, które w zależności od materiału i tkaniny są szkodliwe.