Styl marinistyczny w domu i ogrodzie

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu nad morzem, pełnego naturalności, przestrzeni i czystego błękitu. Niestety, nie każdy może sobie na spełnienie takiego marzenia. Na szczęście można sobie stworzyć namiastkę morza, nawet będąc daleko od niego. Wystarczy umiejętnie wykorzystać styl marinistyczny, urządzając swój dom i ogród.

Ozdoby zero waste, które musisz poznać

Meble i materiały w stylu marynistycznym

Charakterystyczne dla mebli w stylu marynistycznego jest zastosowanie prostych, najlepiej drewnianych materiałów. W tym przypadku idealne będą meble białe lub bielone, z deskami o nieregularnych krawędziach, na których dobrze widoczna jest struktura drewna. W pomieszczeniach urządzonych w stylu marinistycznym drewno powinno być nie tylko najważniejszym materiałem przy wyborze wyposażenia, ale także stanowić podłogę każdego pomieszczenia.
Styl marynistyczny daje duże możliwości, jeśli chodzi o płynne łączenie ze sobą mebli w starym klasycznym stylu, z tymi bardzo nowoczesnymi, czasem nawet nieco ekstrawaganckimi. Bardzo często pojawiają się tu meble czy dodatki z rattanu, czy wikliny, a także naturalne tkaniny – przede wszystkim bawełna i len.

Marinistyczne dekoracje w domu i ogrodzie

Styl marinistyczny doskonale pasuje zarówno do ogrodu jak i do wnętrz pomieszczeń. Jednak tym, co ma decydujący wpływ, na ogólny efekt są dekoracje. W domowych przestrzeniach doskonale będą się sprawdzały wazony bądź słoiki wypełnione piaskiem i muszlami, które można ustawiać na parapetach czy półkach. Ciekawy efekt wizualny dadzą także charakterystyczne modele żaglowców, statków czy latarni morskich. W przypadku większych pomieszczeń można pokusić się o umieszczenie na ścianie dekoracyjnego koła ratunkowego czy wiosła, starej mapy czy kotwicy. W marinistycznych wnętrzach bardzo dobrze prezentują się dekoracje w wyrazistej kolorystyce – przede wszystkim granacie i intensywnej czerwieni.
Stosując styl marinistyczny w ogrodzie można, zamiast parasola zastosować stylowy żagiel, który nie tylko doskonale ochroni przed promieniami słonecznymi, ale przede wszystkim będzie stanowił ciekawą i niebanalną ozdobę. Warto także zastanowić się nad ciekawym sposobem rozmieszczenia na tarasie czy w ogrodzie lin i rybackich sieci. Uzupełnieniem stylu marinistycznego w ogrodzie będą poduszki z morskimi motywami oraz ciekawe siedziska np. w formie skrzyni.

Kolorystyka w stylu marinistycznym

W stylu marinistycznym znacznie bardziej niż w jakimkolwiek innym kluczową rolę odgrywa odpowiednio dobrana kolorystyka. W tym przypadku prym wiodą przede wszystkim dwa kolory – biel oraz błękit.