Ozdoby zero waste, które musisz poznać

Nikt już nie zaprzecza: przyszłość planety jest w naszych rękach. Dla wszystkich tych, którzy chcą pomóc jej poradzić sobie z problemami, które generują ludzie, świetnym wyborem będzie wypróbowanie zero waste, czyli stylu życia, który opiera się na ograniczeniu produkcji śmieci przez nas i nasze gospodarstwo domowe. Nie oznacza to jednak, że mamy żyć jak asceci, bo zero waste może być piękne.

Styl marinistyczny w domu i ogrodzie

Ozdoby wytwarzane z naturalnych materiałów

W sklepach coraz częściej możemy znaleźć modne, często sprzedawane pod szyldem eko ozdoby, które są wytwarzane z naturalnych materiałów. To nie tylko drobne ozdoby na ścianę plecione ze sznurka czy drewniane ryciny. To również dywany wytwarzane z naturalnego włosia zwierząt, plecione kosze wiklinowe czy ceramiczne i gliniane figurki, które świetnie wpasują się w każde wnętrze. Trzeba jednak przyznać, że obecnie materiały naturalne są dużo droższe niż te pochodzenia sztucznego, przez co kupienie takich ozdób nie będzie najtańsze. Ale na pewno posłużą nam one dłużej, niż ozdoby sztuczne i będą dużą pomocą dla naszego środowiska.

Ozdoby zrobione przez nas samych

Nie każdy z nas ma talent czy smykałkę do robienia rzeczy samodzielnie. Ale ozdoby wcale nie muszą być skomplikowane, żeby były piękne. A YouTube lub na różnego rodzaju blogach znajdziemy masę prostych pomysłów na dekoracje do domu, które możemy zrobić sami, często dużo mniejszym kosztem, niż kupienie gotowych dekoracji w sklepie. Oczywiście absolutnie nie jest to opcja dla osób, którym nie podobają się ręcznie robione ozdoby lub dla tych, którzy nie mają czasu na ich wykonywanie. Ale wszyscy ci, którzy uwielbiają bawić się kreatywnie i mają ochotę spróbować czegoś nowego, takie rozwiązanie będzie jak znalazł.

Przerobione lub odnowione stare ozdoby

Zero waste to przede wszystkim nawoływanie do ograniczenia produkcji śmieci, a więc do zaprzestania wyrzucania wszystkiego, co można użyć ponownie lub oddać komuś innemu. W imię tej filozofii możemy więc spróbować naprawiać wszystkie zepsute dekoracje i nadawać nowe życie tym już naprawdę bardzo starym. Takie dekoracje możemy powiesić u siebie w domu, sprzedać lub oddać komuś na prezent. Tak naprawdę każdy stary mebel czy figurkę możemy odnowić samodzielnie albo zanieść je do specjalisty, który zrobi to za nas, ale ta opcja na pewno będzie nas sporo kosztować. Dekorację możemy też oddać do renowacji naszym znajomym, którzy zajmują się tym hobbistycznie.