Zimą zadbajmy o podłogi

Zimą, kiedy na dworze zalega pośniegowe błoto zawsze wniesiemy go trochę do domu. Dlatego też musimy nieco więcej pracy włożyć w zabezpieczenie i czyszczenie podłóg oraz usuwanie z nich plam. Oto wybrane porady:

1). Surowe drewno – od kilku lat powróciła moda na podłogi wykonane z surowego drewna. Nie są one łatwe w konserwacji. Przygotujmy miksturę: 0,5 kg szarego mydła rozgotujmy w 5 litrach wody, dodajmy 250 g amoniaku. Całość dobrze wymieszajmy. Wlejmy do słoja. Myjmy nim podłogę. Możemy też użyć gotowego płynu do czyszczenia drewna (obecnie za około 30 zł). Sprawdzi się też pasta do podłogi domowej roboty: do 0,5 litra benzyny dodajmy 50 g drobnego startego wosku. Dokładnie wymieszajmy i pozostawmy na 24 godziny czasu. Przelejmy do butelek. Natrzyjmy cienką warstwą podłogę. Kiedy pasta wyschnie, wypolerujmy drewno.

2). Drewno egzotyczne – jest coraz bardziej udane, ponieważ daje ciekawe efekty kolorystyczne. Jeśli podłoga jest olejowana, to po umyciu wodą z mydłem olejowym (od 25 zł) warto ją przetrzeć woskiem lub olejem pielęgnacyjnym do podłóg olejowanych (za około 50 zł). Podłogę lakierowaną wystarczy przetrzeć wilgotnym mopem, a potem pokryć woskiem ochronnym. Bardzo ważne jest regularne zamiatanie, piasek może bowiem rysować deski.

3). Panele winylowe – są trwałe i proste do czyszczenia. Wystarczy je regularnie odkurzać oraz przecierać na mokro. Tylko w przypadku silnych zabrudzeń należy użyć łagodnego środka do czyszczenia podłóg winylowych (od 20 zł). Nie powinno się do niej natomiast stosować preparatów z woskiem.

Dodatkowa uwaga – do przecierania drewnianej podłogi stosujmy lepiej płaski MOP, który wchłania mniej wody. Paskowy dobrze wyciśnijmy.

O tym jak dbać o podłogę pisze również strona magazyninternet.pl